Vítejte na farmě ...na tom našem dvoře všechno to krákoře, ale bývalo to i jinak.Vyrostla jsem na venkovském dvoře a k chovu domácích zvířat jsem měla po celý život kladný vztah a tak bylo celkem přirozené, že jako první jsem si pořídila na dvorek hejno slepic a jednoho krásného kohouta, vše plemene Vlaška koroptví. Po dvorku chodila landéská husa a houser. Slepičí vajíčka jsem spotřebovala v kuchyni a husí jsem darovala přátelům a kamarádkám aby si z nich vytvořili kraslice. Neměla jsem líheň a husa nezasedla, tak alespoň někdo měl z vajec užitek. Jednoho dne nás navštívila liška, husy neodnesla, ale zůstalo mi jen pár slepiček a naštěstí i kohout. Byla jsem rozhodnutá, že už nikdy nebudu chovat na dvorku žádná zvířata, ale nedalo mi to. Byl u nás nezvyklý klid. Na velkém dvorku a přilehlé zahradě se těch pár slepiček doslova ztratilo. V té době jsem už měla líheň, sice ze staré ledničky, ale o důvod víc vyzkoušet, jestli to bude fungovat. Nasbírala jsem vajíčka od Vlašek a dala jsem je do líhně. Za 21 dní bylo hejno kuřátek. Měla jsem z nich ohromnou radost. Ke slepičkám přibyly perličky, krůty a další rok i husy. Ani jsem si neuvědomovala, jak mě moje záliba v chovatelství pohlcuje. K Vlaškám přibyly Hempšírky a Wyandotky, máme husy landéské a německé nosné, kachny pekingské a farmářská kuřata, přebytky prodáváme. Moje záliba pohltila i mého manžela, který mi ve všem pomáhá. Od známého jsme si pronajali louky a začali jsme i s chovem oveček. Chováme ovce romanovské křížené masným plemenem a mohu říct, že jejich masíčko je delikátní. Uvažuji o rozšíření chovu ovcí a hus.

24. října 2013

Bezinkový likér


Nejen bezinkové víno, ale i bezinkový likér je v naší domácnosti nepostradatelný.
Nejraději máme ten s instantní kávou. Tady je recept:
2 kg natrhaných bezinek  zalijeme 1 l vody a rozvaříme. Štávu necháme překapat přes řídké plátno.
Potom přidáme 1 kg pískového cukru ( já dávám cca 60 - 70 dkg, není to tak hrozně sladké),
zahříváme a když se cukr rozpustí, přidáme 2 dcl silné instantní kávy. Necháme vychladnout a přilijeme 0.5 l rumu. Ale můžete dát i domácí pálenku, obojí je dobré. Likér nalijte do čistých lahviček a opatřete štítkem . Uložte v temnu a chladu.

Vánoční bezinkové víno

Včera  u nás proběhlo první stáčení bezinkového vína.
 Letos se bezinky opravdu vydařily a nám se podařilo
naložit asi 70 litrů vína.  Zkusili jsme ho naložit podle receptu z internetu a musím říct, že již při prvním stáčení bylo jasné, že se povedlo. Bezinky jsme "naočkovali" ušlechtilými kvasinkami, které jsem zakoupila u profesionální vinařské firmy. I když není vínečko ještě vyzrálé a nemá tu správnou "jiskru", můžu už teď říct, že mi připomíná víno Portské. Od dnešního dne přesně za dva měsíce bude Štědrý den a z našeho vínečka budeme připravovat tzv. "svařák", ale budeme ho pít i nesvařené a věřím, že to bude nezapomenutelný zážitek. Moje drahá sestra je již pozvaná na "degustaci". Už se na to moc těším.

Domácí kysané zelí k husí nebo kachní pečínce

K pečené husičce nebo kachničce musí být i dobré zelí. U nás děláme hlávkové zelí moravské zadělávané, ale  máme rádi i  zelí kysané. Již několik let  ho děláme pod Omnia víčka. Musíte si sehnat zelí krouhárenské, my jsme ho letos měli opět z Roudnice nad Labem. Zelí z dovozu pro tento účel nekupuji, protože ne všude pěstují zelí na krouhání , ale je to tzv. zelí salátové a to špatně kysá. Takže zelí najemno nakrouháme do velkého hrnce,
přidáme najemno na kolečka nakrájenou cibuli, prosolíme a okmínujeme. Na 1 kg zelí dávám 3 dkg soli. Kmínu jen špetku , aby nebylo zelíčko hořké. Prosolené zelí necháme 2-3 hodiny odstát, pěkně pustí šťávu, potom ho napěchujeme do zavařovacích skleniček a uzavřeme Omnia víčky. Skleničky  uzavřeme zavařovací "hlavou"! Naskládáme je do hlubokého pekáče nebo UH přepravky, necháme je někde v teple asi tři týdny. Zelíčko pěkně vykysá. Potom ho můžeme přenést do sklepa. Já ho nechávám v teple více než tři týdny, řekla bych, že téměř pět týdnů. Takto připravené zelí Vám vydrží déle než rok, minulý týden jsem připravovala k pečené kachničce dokonce předloňské zelí a bylo výborné. Nemusíte vlastnit originální struhadlo, pokud děláte menší množství,  můžete nastrohat zelí na "V" krouhači .
Každý rok takto zpracuji 50 kg hlávkového zelí a vždy se po něm jen zapráší. Vaříme ho jako přílohu k pečínce s houskovým nebo bramborovým knedlíkem, ale i ke  chlupatým a špekovým knedlíkům a nebo do segedínského guláše, který dělám i z kachny s bílým vínem,  je to delikatesa, ale o tom zase někdy příště.