Vítejte na farmě
...na tom našem dvoře všechno to krákoře, ale bývalo to i jinak.Vyrostla jsem na venkovském dvoře a k chovu domácích zvířat jsem měla po celý život kladný vztah a tak bylo celkem přirozené, že jako první jsem si pořídila na dvorek hejno slepic a jednoho krásného kohouta, vše plemene Vlaška koroptví. Po dvorku chodila landéská husa a houser. Slepičí vajíčka jsem spotřebovala v kuchyni a husí jsem darovala přátelům a kamarádkám aby si z nich vytvořili kraslice. Neměla jsem líheň a husa nezasedla, tak alespoň někdo měl z vajec užitek. Jednoho dne nás navštívila liška, husy neodnesla, ale zůstalo mi jen pár slepiček a naštěstí i kohout. Byla jsem rozhodnutá, že už nikdy nebudu chovat na dvorku žádná zvířata, ale nedalo mi to. Byl u nás nezvyklý klid. Na velkém dvorku a přilehlé zahradě se těch pár slepiček doslova ztratilo. V té době jsem už měla líheň, sice ze staré ledničky, ale o důvod víc vyzkoušet, jestli to bude fungovat. Nasbírala jsem vajíčka od Vlašek a dala jsem je do líhně. Za 21 dní bylo hejno kuřátek. Měla jsem z nich ohromnou radost. Ke slepičkám přibyly perličky, krůty a další rok i husy. Ani jsem si neuvědomovala, jak mě moje záliba v chovatelství pohlcuje. K Vlaškám přibyly Hempšírky a Wyandotky, máme husy landéské a německé nosné, kachny pekingské a farmářská kuřata, přebytky prodáváme. Moje záliba pohltila i mého manžela, který mi ve všem pomáhá. Od známého jsme si pronajali louky a začali jsme i s chovem oveček. Chováme ovce romanovské křížené masným plemenem a mohu říct, že jejich masíčko je delikátní. Uvažuji o rozšíření chovu ovcí a hus.
6. května 2014
Pampeliškové víno
Výroba pampeliškového vína je velmi jednoduchá. Nasbíráme pampeliškové květy, očistíme je od zelených částí a postupujeme podle receptu:
2 půllitry pampeliškových květů
2,5 l vody
2 citrony
2 pomeranče
20 dkg rozinek
Smícháme pampelišku, oloupané a na dílky rozdělené citrusy, rozinky a vše zalijeme 2,5 l vařící vody, necháme 2-3 dny stát, 2x denně zamícháme. Potom macerát scedíme, popř. květy vymačkáme a nalijeme do demižonu. Svaříme 2 l vody a 1,5 kg cukru a přilijeme k macerátu. Po vychladnutí přidáme 4 dkg droždí a necháme 6 týdnů stát. Místo droždí můžeme použít ušlechtilé kvasinky.Potom stáčíme v tříměsíčních intervalech. Nejlepší je ale až po roce stání. Po dvou letech je víno jemně perlivé.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat